Kvinna allvarligt skadad efter skjutning i idrottshall – två tonåringar anhållna
En kvinna i 25-årsåldern skadades mycket allvarligt när hon sköts inne i Kämpetorpshallen i Solberga i Älvsjö i södra Stockholm på fredagskvällen, enligt polisens hemsida och polisens presstjänst. Larmet kom in strax efter klockan 21. Hon fick först vård på plats och fördes därefter med ambulans till sjukhus, där hon fortfarande vårdas med livshotande skador. Anhöriga har underrättats.
Skjutningen skedde i en del av idrottsanläggningen som ligger i anslutning till en skola, samtidigt som en fotbollsmatch och en innebandymatch pågick i andra delar av hallen. Många människor, främst ungdomar, befann sig på platsen och fick evakueras under kvällen. Polisen har rubricerat händelsen som försök till mord.
På lördagsmorgonen greps och anhålls två pojkar i övre tonåren (över 15 år) misstänkta för mordförsöket. De är inte hemmahörande i Stockholm. Enligt åklagare tycks de inte ha någon direkt koppling till offret. Polisen fortsätter utredningen med teknisk undersökning, vittnesförhör och övervakningsmaterial och utesluter inte att fler gärningspersoner kan vara inblandade. Kvinnan, som enligt uppgift arbetar inom Stockholms stads ungdomsverksamhet, var inte känd av polisen sedan tidigare.