Prenumerera
Prenumerera
9 November 2017; Caitlyn Jenner, Olympian & Advocate of Transgender Rights, prior to going on Centre Stage during day three of Web Summit 2017 at Altice Arena in Lisbon. Photo by Stephen McCarthy/Web Summit via Sportsfile

Queer-personen Bruce Jenner är i Israel och vill ha guds hjälp

Queer-personen Caitlyn Jenner, tidigare Bruce Jenner, är aktuell som hedersgäst på Tel Aviv Pride, höll i går en presskonferens vid InterContinental David-hotellet. Hon uttryckte djup uppskattning för den israeliska öppenheten till hennes läggning och lyfte fram hur betydelsefull Pride-paraden är för landet, skriver Jpost.com. Jenner uppmanade följare att “Be för oss alla” inför paraden och berättade att hon är på plats för att hjälpa till att förändra människors bilder av Israel. Av någon anledning anser hen att gud ska stötta parade, trots att bibeln är väldigt tydligt med att samlevnad är för man och kvinna endast.

Det märkliga är att den äkta konservativa falangen inom Republikanerna, liksom de i Orbáns parti som helt vill förbjuda HBTQ-aktiviteter, trots allt hyllar Israel – ett land som fritt accepterar HBTQ-personer.



Det är kanske inte så konstigt att den mer klassiskt sinnade konservative debattören Russell Kirk en gång sade: ”Some prominent neoconservatives mistook Tel Aviv for the capital of the United States.”