Prenumerera
Prenumerera

Sverige blir medlem i Nato om USA säljer stridsflygplan till Turkiet

Ankara kommer att ratificera Sveriges Nato-ansökan om USA går med på att sälja stridsflygplan till Turkiet, rapporterar turkiska medier.

Om USA går med på att sälja stridsflygplan av modellen F-16 till Turkiet kommer Ankara att hålla sitt löfte om att ratificera Sveriges Nato-ansökan. Detta meddelar Turkiets president Recep Tayyip Erdogan i lokala medier, enligt Reuters.



– Om de håller sina löften, kommer också vårt parlament att hålla sitt löfte. Det turkiska parlamentet kommer att ha sista ordet om Sveriges Nato-medlemskap, säger presidenten.

Sveriges utrikesminister Tobias Billström (M) har inget att tillägga, enligt pressekreteraren Anna Erhardt, men säger i ett uttalande att han räknar med att överenskommelsen på Natos toppmöte i Vilnius gäller och att en ratificering sker snart.