Runar om Carolas blåsväder: ”Vet inte vem hon ska be om ursäkt till”
Efter att Carola Häggkvist kritiserats i samband med en intervju i SvD får hon stöd av andra kändisar. En av dessa är exmaken Runar Söögard, huvudkrönikör på Svenska Morgonbladet.
”Låt dom inte piska dig till lydnad, Carola! Våga stå på dig! Ett stort kudos till Carola för att hon vågade säga vad hon tänker, tror och menar i Svenska Dagbladet”, skrev exmaken i ett inlägg på Facebook.
Till Svenska Morgonbladet påpekar Runar Söögard att det har uppstått en polarisering bland personer som tycker att Häggkvist har vikt ner sig.
Du kan prenumerera på Svenska Morgonbladets digitala plustjänst och får då tillgång till vårt plusmaterial som består av fördjupningar, nyhetsrapporteringar och analyser. Genom att prenumerera hjälper ni oss att bygga en starkare alternativ och konservativ media. 588 kr är priset för en helårsprenumeration medan priset för månadsprenumeration är 59 kr.