Prenumerera
Prenumerera

Black Bloc och deras roll i de urartade protesterna i Frankrike

De franska protesterna som inleddes i slutet av september 2026 med gymnasieelever som var missnöjda med skolans kvalitet och de stigande levnadskostnaderna urartade den 17 oktober till några av de värsta kravallerna på många år. En central faktor i eskaleringen var grupper som franska myndigheter identifierar som black bloc och ultragauche.

Black Bloc är inte en formell organisation med medlemsregister eller ledare, utan snarare en taktik som används av anarkistiska och autonoma vänstergrupper. Deltagarna klär sig helt i svart, bär masker, skyddsglasögon och ofta kroppsskydd för att förbli anonyma i mängden och försvåra för polisen att identifiera enskilda personer. De rör sig i täta, samordnade grupper och ägnar sig åt att kasta sten och smällare, bygga barrikader, krossa rutor och attackera polisen. Taktiken har använts i många europeiska länder under de senaste decennierna och syftar ofta till att eskalera demonstrationer till öppna konfrontationer.



Under protestdagen den 17 oktober anslöt sig sådana grupper tidigt till de studentledda demonstrationerna. Enligt inrikesministeriet rörde det sig om flera hundra, i vissa städer flera tusen, maskerade personer klädda i svart. De agerade systematiskt i marginalen av marscherna, kastade smällare och stenar mot polisen, krossade fönster, plundrade butiker och satte eld på offentliga byggnader. Rådhuset i Limoges förstördes delvis i en brand, och i Lyon brann turistbyrån ner. På flera platser sprayades anarkistiska symboler och slagord som ACAB. Inrikesminister Laurent Nuñez och premiärminister Sébastien Lecornu pekade uttryckligen ut ultragauche som de som låg bakom den mest organiserade och riktade våldsamheten. Premiärministern beskrev dem som grupper som ville använda oroligheterna som en form av uppvärmning inför presidentvalet 2027.

Dessa grupper består främst av unga anarkister och autonoma vänsteraktivister, ofta en blandning av studenter, arbetslösa och mer erfarna militanter. De skiljer sig från de ursprungliga gymnasieeleverna som protesterade mot dåliga skolor och från de opportunistiska ungdomar från förorter som senare utnyttjade kaoset för plundring. Medan de första protesterna drevs av konkret missnöje med utbildning och priser, sökte black bloc-grupperna medvetet konfrontation och förstörelse. Franska myndigheter har varit tydliga med att det var dessa ultra-vänstergrupper som i hög grad låg bakom att de relativt fredliga demonstrationerna urartade till omfattande våld, bränder och plundring.