Övriga partier ökar i mätning – kan AfS vara på väg att straffa SD?
I SVT/Verians majmätning 2026 går Övriga partier upp med +0,9 procentenheter till 2,9 procent. Det är en av de få statistiskt säkerställda förändringarna i undersökningen.
Många tolkar uppgången som ett tecken på att missnöjet med Tidöpartiernas migrationspolitik nu även når de väljare som tidigare sett Sverigedemokraterna som det enda alternativet. Trots att SD sitter i regeringens stöd och har genomdrivit en stramare retorik släpps det fortfarande in tiotusentals personer netto varje år – enligt SCB och befolkningsprognoser ligger invandringen fortsatt runt 80 000–100 000 personer per år på längre sikt. För många väljare räcker det inte med symbolpolitik när verkligheten visar en fortsatt hög invandring.
Gustav Kasselstrand och Alternativ för Sverige (AfS) positionerar sig allt tydligare som det renodlade alternativet. Medan Jimmie Åkesson och SD tvingas kompromissa inom Tidö-samarbetet vågar Kasselstrand ta steget längre och kritisera både regeringens och USA:s agerande i Mellanöstern på ett sätt som Åkesson inte gör. AfS profilerar sig som det parti som inte backar undan för vare sig massinvandring eller globalistisk utrikespolitik – en linje som tilltalar en växande grupp väljare som tycker att SD blivit för mjuka i praktiken.
Det är fortfarande små siffror, men trenden är intressant. När väljarna uppfattar att även SD inte levererar på sina kärnfrågor letar sig en del vidare till de partier som inte kompromissar. Frågan är om AfS kan fortsätta växa och bli ett reellt hot mot SD:s dominans på den nationella högerkanten.
Vad tror du – är detta början på en större väljarflykt från SD till AfS?