Prenumerera
Prenumerera
By Jessica Taylor - https://members.parliament.uk/member/4786/portrait, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=151457491

Sultana och Corbyn startar nytt sosseparti i Storbritannien

Jeremy Corbyn, tidigare ledare för Storbritanniens Labour-parti, och vänsterpolitikern Zarah Sultana, tidigare Labour-parlamentariker och numera politisk vilde i underhuset, har officiellt grundat ett nytt politiskt parti som ska utmana Labour från vänster. Parti­namnet är ännu inte formellt fastställt, men har marknadsförts under arbetsnamnet “Your Party” eller alternativt utan namn tills vidare. Partiet verkar hyllas av Arabnews som skrivit en artikel om detta.

Enligt Corbyn och Sultana är det hög tid för ett nytt typ av parti, med grund i gräsrotsrörelser, fackföreningar och sociala aktivistnätverk. De vill driva frågor om massomfördelning av välstånd och makt”, avsluta vapenexport till Israel och formulera en utrikespolitik präglad av fred snarare än krig, enligt flera brittiska medier.

Sultana har beskrivit det brittiska politiska systemet som ”trasigt” och menar att Labour misslyckats med att förbättra människors liv. Hon har kallat regeringen ”en aktiv deltaga­re i folkmord” i Gaza.



Jeremy Corbyn har tidigare öppnat för att bilda nytt parti och betonat att det “finns en törst efter ett alternativ” bland väljare, särskilt från vänsterflanken. Han medger att diskussioner pågått om ett nytt parti med flera oberoende parlamentariker som kritiserar kriget i Gaza.

Corbyn har byggt sin politiska profil kring kamp för social rättvisa, vänsterpolitik och Brexit‑motstånd, medan Sultanas avhopp ur Labour följde på en omröstning där hon röstade emot partiets linje om bidragstaket. Hon har därefter verkat som politisk vilde i parlamentet.

Enligt AP News planerar Corbyn att lansera partiet formellt i höst, med en konventuell konferens. För närvarande lanseras partiets webbplats under arbetsnamnet yourparty.uk, och man planerar att fastställa det slutgiltiga namnet baserat på bred respons från allmänheten, skriver Times Union.