Prenumerera
Prenumerera

Vance var emot nattens bombningar mot Iran

Under pågåendeskiftet natten till måndag uppstod en tydlig klyfta i Vita huset mellan de försvars- och utrikespolitiska falangerna och isolationistiska röster. Enligt Reuters var det vicepresident JD Vance som satsade allt på att förhindra eller fördröja en möjlig militär insats mot Iran.

Vance, som representerar en America First‑riktning med tydlig restriktiv hållning, menade att USA riskerade att dras in i ytterligare ett långt krig i Mellanöstern, enligt Washington Post och Reuters. Han sägs ha uttryckt oro inför president Trump att USA inte bör bli indraget i ett sådant ställningskrig.

Enligt källor var splittringen stark och väntafönstret för en attack – tvåveckorstidsfristen Trump själv nämnt – stod i vägen för Israels och försvarsetablissemangets önskan om omedelbar action .

Flera mer traditionellt konservativa och libertarianer som är isolationister är oroliga för att den redan ansträngda amerikanska ekonomin och statsskulden förvärras vid ett utdraget krig.



Vance agerande markerar alltjämt att den isolationistiska röster har inflytande på toppnivå, och inte bara finns inom kongressen. Vance vid flertal tillfällen understrukit att USA bör sätta gränser för militär engagemang, särskilt mot ett land som Iran.

Hans hållning har stöd från de som menar att USA behöver fokusera på inhemska prioriteringar snarare än nya militära äventyr.

JD Vances agerande visar att det finns starka krafter inom Trump-administrationen som vill inskränka amerikanskt militärt ansvar, och att dessa röster kan utöva reellt inflytande, speciellt efter att Trump tjänat som president sina sista 4 år.