
Momika: De fem som varit misstänkta för mordet kommer inte åtalas
Salwan Momika, känd för sina koranbränningar i Sverige under 2023, sköts ihjäl i sitt hem i Södertälje den 29 januari 2025. Fem män greps initialt misstänkta för inblandning i mordet men har nu släppts då misstankarna försvagats. Åklagare Rasmus Öman uppger att utredningen fortsätter och att man har en ganska god bild av händelseförloppet, men att ingen för närvarande är frihetsberövad eller delgiven misstanke.
Momikas koranbränningar väckte internationell uppmärksamhet och ledde till diplomatiska spänningar för Sverige. Hans handlingar orsakade protester i flera muslimska länder och påverkade Sveriges relationer internationellt.
Statsminister Ulf Kristersson har antytt möjligheten av utländsk inblandning i mordet, med hänvisning till tidigare rapporter om att främmande makter kan ha använt kriminella nätverk i Sverige för att utföra attacker.
Momika stod inför rätta för hets mot folkgrupp på grund av sina koranbränningar, och en dom skulle meddelas dagen efter hans död. På grund av hans bortgång har Stockholms tingsrätt lagt ner åtalet.
Utredningen av mordet på Salwan Momika pågår, och myndigheterna arbetar för att klargöra omständigheterna kring hans död.