
Europa backar arabiska ländernas förslag för Gaza – krockar med Trump
Europeiska ledare har uttryckt stöd för en arabiskstödd plan på 53 miljarder dollar för att återuppbygga Gaza, vilket har avvisats av USA och Israel. Planen, initierad av Egypten och stödd av arabiska ledare, syftar till att förbättra levnadsvillkoren för palestinierna i Gaza genom att skapa en administrativ kommitté av palestinska teknokrater för att styra området och övervaka humanitärt bistånd, under tillfällig övervakning av den Palestinska myndigheten, skriver nypost.com.
De europeiska länderna betonar behovet av en solid politisk och säkerhetsmässig ram som är acceptabel för både israeler och palestinier och understryker den Palestinska myndighetens centrala roll i att hantera Gazas angelägenheter.
Denna plan står i kontrast till USA:s president Donald Trumps förslag att förflytta Gazas palestinska befolkning till grannländer och att USA skulle ta över styrningen av Gaza efter konflikten mellan Israel och Hamas. Detta förslag har mött stark kritik och beskrivs som potentiell etnisk rensning, vilket skulle undergräva USA:s moraliska ställning, enligt expressnews.com.
Arabiska ledare har enhälligt avvisat Trumps förslag och istället stött den egyptiska planen för återuppbyggnad av Gaza. Organisationen för islamiskt samarbete (OIC), som möttes i Saudiarabien, fördömde planerna på att förflytta palestinier och kallade det för etnisk rensning och ett brott mot internationell lag, rapporterar Politico.
Samtidigt har samtal medlats av Egypten och Qatar angående nästa fas av vapenvilan mellan Hamas och Israel, med vissa positiva signaler. Västländers utrikesministrar har uttryckt stöd för planen att återuppbygga Gaza och betonat behovet av att avsluta Hamas styre i området.
Trots vapenvilan har Israels militära aktioner fortsatt, med rapporterade dödsfall i Gaza. Den humanitära krisen i Gaza förvärras av att Israel har avbrutit leveranser av förnödenheter, vilket ytterligare understryker behovet av en hållbar lösning för regionen.