
Trump hotar om 100 procentiga tullar mot Brics-länderna
USA:s tillträdande president Donald Trump har hotat med att införa 100-procentiga tullar på import från BRICS-länderna om de försöker skapa en ny gemensam valuta eller överge den amerikanska dollarn som reservvaluta. BRICS-gruppen består av Brasilien, Ryssland, Indien, Kina och Sydafrika, samt nyligen tillkomna medlemmar som Iran, Egypten, Etiopien och Förenade Arabemiraten.
I ett inlägg på sin sociala medieplattform Truth Social skrev Trump: ”Vi kräver att dessa länder lovar att inte skapa en ny BRICS-valuta eller stödja någon annan valuta för att ersätta den mäktiga amerikanska dollarn, annars kommer de att möta 100-procentiga tullar och kan förvänta sig att säga adjö till att sälja på den underbara amerikanska marknaden”, skriver Politico.
Denna varning kommer efter att BRICS-länderna under de senaste åren har diskuterat möjligheten att minska sitt beroende av dollarn, särskilt efter att USA införde sanktioner mot Ryssland 2022. Under ett BRICS-toppmöte i oktober anklagade Rysslands president Vladimir Putin USA för att ”använda dollarn som ett vapen” och betonade behovet av alternativa valutor, enligt AP News.
Trumps senaste uttalande markerar en eskalering i hans handelspolitiska retorik. Tidigare har han hotat med att införa 25-procentiga tullar på import från Mexiko och Kanada samt ytterligare 10 procent på varor från Kina, med hänvisning till frågor som illegal migration och narkotikasmuggling, skriver Business Insider.
Analytiker varnar för att sådana omfattande tullar kan leda till handelskrig och negativa konsekvenser för den globala ekonomin. Dessutom kan de påverka USA:s diplomatiska relationer med både allierade och strategiska partner inom BRICS-gruppen.
Det återstår att se hur BRICS-länderna kommer att reagera på Trumps hot och vilka åtgärder de eventuellt vidtar för att skydda sina ekonomiska intressen.
Trump har gjort liknande uttlanden på facebook.
BRICS-länderna kan undergräva den amerikanska dollarn genom att öka handeln i sina egna valutor och minska beroendet av dollarn som global reservvaluta. Initiativ som att skapa en gemensam BRICS-valuta eller främja bilaterala handelsavtal i lokala valutor minskar dollarns dominans. Dessutom kan diversifiering av valutareserver till tillgångar som guld eller andra valutor utmana dollarns globala inflytande och potentiellt omforma det internationella finanssystemet.