
Petersson fortsätter granska Expos Bilan Osman
Efter en två år lång vänskap mellan Christian Petersson, journalist inom alternativmedia, och Expos medarbetare Bilan Osman valde Petersson att läcka inspelade samtal och klipp från tiden de umgåtts. I materialet framgår det bland annat att det före detta SD och AfS-politikern Pavel Gamov läckt information om andra likasinnade till tidningen Expo.
Nu går Christian Petersson ut med att han kommer att läcka mer information om Osman.
”Inom kort släpper jag nästa granskning av den islamistkopplade vänsterextremisten Bilan Osman! Denna gången kommer jag att titta närmare på den påstådda ´misshandeln´ som media, helt okristiskt marknadsförde”, skriver han via Telegram.
Bakgrund
2023 nåddes allmänheten om att Bilan Osman misshandlats på öppen gata. Själv beskriver hon tiden runt händelsen som det sämsta året i hennes liv. Händelsen fick mycket uppmärksamhet i media och kopplats till en så kallad ökning av rasism mot svarta och hat mot muslimer.
2023 har varit sämsta året i mitt liv. Misshandlad av random galning mitt i city och någon månad efter händelsen åkte jag in m ambulans efter halva kroppen domnat av. Visa sig att jag hade en stroke. Bodde på SÖS strokeavdelning en period och lärde mig gå igen.
— Bilan Osman (@bilaaan1) December 26, 2023