Prenumerera
Prenumerera
Bild: Svea Kanal

Svenska Morgonbladet samarbetar med Svea Kanal

Är det en konspirationsteori, att Israel skapade Hamas? Vad säger fakta i målet? Det kommer Magnus Stenlund och Petra Agapi reda ut i detta andra avsnitt av PM Konspiration.

I videoklippet lyfter Magnus Stenlund och Petra Agapi en rad argument för att den Israeliska regeringen sa ha finansierat och rentav skapat den terroriststämplade organisationen Hamas.

– Jag menar att den här argumentationen den vilar på mycket mycket starka bevis och en sak som är genomgående i det här är att man hela tider nämner böcker och artiklar som är lätta att hitta, säger Magnus Stenlund om några av de citat som lyfts.

– De här böckerna finns och de här artiklarna finns. De finns på nätet, konstaterar han.



Svenska Morgonbladet inleder ett samarbete med den nystartade kanalen Svea Kanal.

Magnus Stenlund förklarade tidigare i en intervju med Svenska Morgonbladet att syftet med Svea Kanal är att lyfta frågor som andra alternativa kanaler inte lyfter.

Videomaterialet finns i nuläget att tillgå via Rumble, YouTube och deras sidor med omkring 13 000 följare på Facebook.