Prenumerera
Prenumerera
Fotograf: Axel Adolfsson

Regeringens nya plan för att knäcka gängen

Regeringen meddelar att de har tagit fram en strategi mot organiserad brottslighet, vilken syftar till att strypa de kriminella nätverkens ekonomi.

Under onsdagen hölls en pressträff gällande regeringens nya åtgärder för att knäcka kriminella nätverk.

– Det är pengarna som är själva motorn i den här världen och att gå mot pengarna är därför att gå mot själva livsnerven, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

Myndigheterna uppskattar att kriminella omsätter omkring 100-150 miljarder kronor årligen. Summan motsvarar fyra gånger så mycket om Polismyndighetens samlade anslag, förklarar statsministern.

Nu vill Kristersson, justitieminister Gunnar Strömmer (M) och finansminister Elisabeth Svantesson (M) knäcka den kriminella ekonomin.



Regeringen vill delvis att myndigheter och liknande aktörer ska samarbeta för att motverka välfärdsfusk och att företag används för brottslighet. De vill även bekämpa narkotikahandel och utnyttja administrativa åtgärder för att gå till botten med problemet.

Kronofogden, Skatteverket och Tullverket är några av de instanser som får i uppdrag att prioritera brottsvinster från kriminella affärer.

– Från i sommar blir det mycket lättare att ta brottsvinster från kriminellas brottslighet, säger Kristersson.

Vidare vill regeringen kriminalisera personer som tar med sig stöldgods till utlandet. Statsministern menar att ”det borde ha gjorts för länge sedan”.

Sist men inte minst har de lagt fram ett lagförslag i vilket de vill göra det lättare för bland annat myndigheter, kommuner och a-kassor att dela information i större utsträckning.

Den nya lagen träder i kraft från och med den 1 juli 2024 och målet är att förhindra att de 15-20 miljarder kronor, som bedöms betalas ut felaktigt från välfärdssystemet årligen, hamnar i händerna på bidragsfuskare och kriminella.