Hemliga dokumenten: EU vill sabotera Ungerns ekonomi om de inte ger vika för stödpaket
Enligt hemliga dokument som Financial Times har tagit del av kommer EU att påfresta Ungerns ekonomi om landet inte accepterar ytterligare ett stödpaket till Ukraina.
– Insatserna är höga. Det är utpressning, säger en EU-diplomat till tidningen.
EU har lagt fram ett förslag om ett nytt ekonomiskt stödpaket till Ukraina på 50 miljarder euro. Förslaget godkänns inte av Ungern.
I de hemliga dokumenten som Financial Times har tagit del av hotar unionen med att förstöra Ungerns ekonomi såvida landet inte godkänner stödpaketet den förste februari.
Planen är, enligt uppgifterna, att attackera Ungerns ekonomiska svagheter. Landet lider för närvarande av hög inflation och statsskulder. EU vill vidare försvaga den ungerska valutan och sänka förtroendet för personer som vill investera i landets näringsliv.
Enligt planen skulle andra ledande aktörer i unionen förespråka en kapning av allt EU-finansierat stöd till landet i syfte att skrämma investerare från att satsa i den ungerska ekonomin.
Tre EU-diplomater uppger för tidningen att ”många” länder står bakom planen.
Mujtaba Rahman är chef för konsultbyrån Eurasia Group och kommenterar det läckta dokumentet.
– Det här är Europa som säger till Viktor Orbán att nu är det nog, det är dags att rätta in sig i ledet. Du må ha en pistol, men vi har bazookan, säger han.
Ungerns EU-minister János Bóka säger att landets regering inte känner till det ekonomiska hotet, men att de inte kommer att ge efter för eventuella ”påtryckningar”.
Den ungerska regeringen öppnar emellertid upp för att stödja förslaget om ett till stödpaket till Ukraina om de får ett årligt veto för utbetalningarna. Andra länder inom EU har redan motsatt sig detta.
EU vill inte kommentera läckan.