Prenumerera
Prenumerera

Internationella domstolen fortsätter att utreda Israel för folkmord

Internationella domstolen i Haag fortsätter utreda de sydafrikanska anklagelserna mot Israel om att landet bedriver folkmord.

Det var strax innan årsskiftet som Sydafrika anmälde den israeliska staten till Internationella domstolen i Haag. Landet anklagade Israel för folkmord mot palestinier i Gaza.

Israel refererar till anklagelserna som en ”grov förvrängning” av fakta och hävdar att de bara attackerat medlemmar i Hamas. Under fredagen meddelar internationella domstolens ordförande Joan Donoghue att Israels krav om att avsluta utredningen om folkmord avslås.

Hamas attack den 7 oktober resulterade i 1 200 dödsfall på den israeliska sidan – sedan dess har fler än 25 00 0palestinier dött i Gaza till följd av kriget.

– Domstolen anser att den inte kan tillmötesgå Israels begäran om att målet ska avfärdas, säger Donoghue under en pressträff.



Joan Donoghue, domstolens ordförande, bekräftar att Israels militära operation har resulterat i ett stort antal dödsfall, tvångsförflyttningar av Gazas invånare och enorma skador på områdets infrastruktur.

– Vi förväntar oss att ICJ kommer att avfärda dessa osanna och märkliga anklagelser, menade Israels talesperson Eylon Levy under torsdagen.

Utredningen kommer emellertid att fortsätta.

En eventuell dom i den Internationella domstolen leder inte alltid till ett avslut på konflikten. Domstolen har tidigare beordrat Ryssland att avsluta landets militära operation i Ukraina.

Benjamin Netanyahu, Israels premiärminister, har tidigare sagt gällande kriget i Gaza att ”inget kan stoppa oss, varken Haag eller någon annan”.