Prenumerera
Prenumerera

Fotbollsspelaren byttes ut – då stormade gängkriminella matchen

BK Häckens match på Bravida Arena mot Malmö FF stormades av åtta personer. Tre av de åtta personerna har visat sig vara gängkriminella och släkt med BK Häcken-spelaren Aiham Ousou. Endast fem av de åtta gärningsmännen är identifierade och laget har vidtagit åtgärder för att dessa inte ska kunna delta i publiken på deras matcher i fortsättningen.

En av de gängrkiminella männen är i 30-årsåldern och har kopplingar till den så kallade M-falangen i Tynnered i Göteborg. Han har under en kort tid suttit anhållen som misstänkt för medhjälp i ett uppmärksammat mord, men släpptes senare. Mannen är tidigare dömd för brott tillsammans med Ousous släkting.

En annan av männen är 24 år och figurerar, enligt polisen, i utkanten av M-falangen. Han dömdes tillsammans med släktingen.



Slutligen identifierades en gängkriminell man i 20-årsåldern som nyligen dömts i tingsrätten till ett långt fängelsestraff för grovt vapenbrott och en utpressning på över en halv miljon kronor. Han friades dock senare i hovrätten. Mannen är tidigare dömd för våldsbrott och uppges ha kopplingar till ett lokalt nätverk som samarbetat med M-falangen.

Orsaken till stormningen var ait Aiham Ousou byttes ut och i samma veva applåderade mot bortalagets klack på ett provokativt sätt. Detta fick supportrar och andra spelare att reagera starkt.cMFF-spelaren Sören Rieks var en av de som konfronterade Ousou till följd av hans agerande. Ett flertal personer som suttit på sektion J sprang då in på planen.

På sektionen sitter bland annat åskådare med fribiljetter, vilket kan indikera att gärningsmännen fick tillgång till platserna eftersom att de var bekanta med den kritiserade fotbollsspelaren.

Något samband mellan BK Häcken och gängkriminella finns inte. Däremot finns det numera samband mellan en av Häckens spelare och de gängkriminella.