Prenumerera
Prenumerera

Demonstration mot våld den 18 november kl. 15.00

Den 18 november kl. 15.00 anordnas en manifestation vid Linnéstatyn i Humlegården i Stockholm. Syftet är att sprida kärlek i det våldsdrabbade samhället och anordnaren är Pierre Tinderfjäll, som tidigare varit aktiv i Frihetsrörelsen.

Det har gått månader sedan Frihetsrörelsen anordnade sin senaste manifestation. Under 2021 påbörjade de kampanjer om frihet gällande vacciner. Nu anordnar Pierre Tinderfjäll, som tidigare varit aktiv på demonstrationerna, en manifestation mot våld.

– Våldet finns ju på väldigt många platser i samhället. Det kan vara våld i hemmet eller på gatan, fysiskt våld, psykiskt våld, våld mot pensionärer eller våld mot barn, säger han.

Den 15 oktober konstaterade polisen att 314 skjutningar hade ägt rum under 2023, vilket är mer än en skjutning per dag. Den 30 september i år hade även 132 sprängningar ägt rum, vilket är 56 fler än under samma period 2022.



Pierre Tinderfjäll uppmanar människor från alla olika delar av samhället till att dyka upp – till och med politiker.

– Det är en uppmaning även till staten och regeringen om att de ska ta sitt ansvar och tjäna folket. De har fått en skriftlig inbjudan. Vi har skickat ut information till både riksdagspartierna och flera riksdagsledamöter.

– Folket behöver enas och gå samman. Vi som tillhör olika grupper och ideologier behöver kom samman för vår frihets skull.