Prenumerera
Prenumerera

Tage Tallqvist: Brittiska tidningar först med att beskriva Svenska synden

  Det var i januari 1956 som två engelska tidningar med en sammanlagd upplaga på sex miljoner beskrev den svenska moralen eller snarare omoralen i grälla färger. Det var Daily Sketch som började med en artikelserie där Londonbon fick veta hur lätt det var att få en svensk flicka att gå med på vad som helst, hur många ogifta mödrar det finns, hur ansvarslöst sexualundervisningen sköts i skolan. Daily Mirror följde upp med en artikelserie på samma tema i en artikelserie som täckte en hel vecka.

   Nu var det inte vara engelska tabloider som skrev sensationsartiklar om Swedish Sin, den tyska Bild Zeitung var faktiskt värre. Artiklarna kom till p.g.a. av den sensation och även den massiva kritik som filmerna ”Hon dansade en sommar” och ”Sommaren med Monika” skapade.



    Så föddes beskrivningen av den ”Svenska Synden” från början och det är nu upp till dagens kulturskapare och samhällsbyggare att återställa vårt rykte till att vara en kristet och traditionsburet land, inför brittiska ögon men även inför oss själva.

    Tage Tallqvist