Prenumerera
Prenumerera

Tintins pappa dömd till livstids fängelse

Tintins 46-åriga pappa Alexander Rad döms till livstids fängelse för att ha strypt eller kvävt sin 8-åriga son Tintin till döds. Mordet var planerat och förberett och stöds av teknisk bevisning och erkännande av Alexander. 

Efter att ha nekat till brott tidigare under rättegången har nu Alexander Rad erkänt att han dödat sin 8-åriga son Tintin söndagen den 8:e januari och idag meddelade tingsrätten att han döms till livstids fängelse, skriver SvD och Expressen.

– Han har erkänt gärningen och lämnat såna uppgifter att åtalet är styrkt. Tingsrätten finner alltså styrkt att han bekostat Tintin om livet, rapporterar Expressen. 

– Nu har äntligen Tintins röst blivit hörd och samhället har lyssnat på hans berättelse. Tyvärr kom det för sent, säger mammans målsägarbiträde Camilla Orefjärd till Expressen.

Anteckningar och ett handskrivet brev som hittats i Alexanders lägenhet tyder på att han hade planerat dådet noggrant i förväg, rapporterar SvD. 



Det var också i lägenheten som han strypt eller kvävt sin son till döds. Dessa omständigheter ser rätten som “särskilt hänsynslösa”, rapporterar Expressen vidare.

– Den mest försvårande omständigheten är att Tintin är hans son och att gärningen begicks i hemmet där Tintin hade anledning att kunna känna sig trygg. Det här är förstås fråga om en gärning som har varit särskilt hänsynslös, säger rådmannen Niklas Lind enligt Expressen.

Vare sig mammans målsägarbiträde Camilla Orefjärd eller Alexander Rads försvarsadvokat Marcus Lodin uttrycker något missnöje med domen, rapporterar Expressen vidare.

– Domen är inte överraskande, tvärtom. Vi har ett erkännande och det finns teknisk bevisning som styrker erkännandet. Utifrån det som föreligger i målet är det uteslutet med en annan utgång än livstids fängelse, säger Camilla Orefjärd till Expressen.

– Min klient är nöjd med domen och har inga invändningar mot livstidsstraffet. Det senaste beskedet jag fick var att han inte kommer att överklaga, säger han till Aftonbladet.

Källor