Prenumerera
Prenumerera
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jacob_Wallenberg_at_History_Marketing_Summit_2018_landscape.jpg#/media/Fil:Jacob_Wallenberg_at_History_Marketing_Summit_2018_landscape.jpg

Ericssons styrelse nekas ansvarsfrihet – även Wallenberg

Telekomjätten Ericssons styrelse nekas ansvarsfrihet på årsstämman som ägde rum under onsdagen, rapporterar Dagens industri. Carolina Dybäck Happe, som valdes in i företagets styrelse i fjol, och arbetstagarsuppleanten Annika Salomonsson är de enda som beviljas ansvarsfrihet, enligt Ericssons pressmeddelande.



Bland bolagets ordförande finner vi även Jacob Wallenberg och Helena Stjernholm som båda är vice ordförande. Företagets vd Börje Ekholm är styrelseledamot. Vidare består styrelsen av Jan Carlson, Jon Fredrik Baksaas, Erik Elzvik, Kristin Rinne och den avgående ledamoten Nora Denzel.

Bara ett par veckor innan de nekades meddelade ägarorganisationen ISS att de ville neka näst intill hela styrelsen ansvarsfrihet. I början av mars meddelade även telekombolaget att de tagit emot ännu en bot av det amerikanska justitiedepartementet. Boten låg på 2,2 miljarder kronor och var kopplade till konflikten med Irak.