
Kvinnlig författare – Kvinnor måste acceptera ”uppoffring” och ”kapitulation” inför tvåsamhet
Ledarredaktionens Izabella Nilsson Jarvandi skildrar en författarinna
Hon kommer ifrån ”en lång linje av starka och kvinnor med ett självständigt sinne vilka såg sin roll som mamma och fru som det viktigaste”. Kvinnorna i hennes familj ”älskade män och älskade att vara gifta”. Samtidigt har de varit republikanska aktivister, och jurister på toppnivå, även en kvinnliga släktingar född på 1920-talet.
Så lyder åtminstone den egna skrivna hemsidepresentationen av denna konservativa frun, mamman, relationscoachen och författarinna,.
Du kan prenumerera på Svenska Morgonbladets digitala plustjänst och får då tillgång till vårt plusmaterial som består av fördjupningar, nyhetsrapporteringar och analyser. Genom att prenumerera hjälper ni oss att bygga en starkare alternativ och konservativ media. 588 kr är priset för en helårsprenumeration medan priset för månadsprenumeration är 59 kr.