Regeringen kallar till pressträff gällande finansiell stabilitet
Igår meddelande det statliga ryska energibolaget som äger Nord Stream 1 att de på obestämd framtid inte kommer kunna leverera gas till Europa. Detta kan göra att de svenska energipriserna, som redan är höga, kan bli än högre denna vinter.
Regeringen kallar nu till en pressträff i dag klockan 15.30.
På pressträffen medverkar Magdalena Andersson, finansminister Mikael Damberg samt riksbankschef Stefan Ingves samt finansinspektionens generaldirektör.
Tanke är att på pressträffen lyfta fram ”åtgärder för att värna den finansiella stabiliteten med anledning av Rysslands energikrig mot Europa”, enligt ett pressmeddelande.
Under gårdagens pressträff konstaterar statsministern att energiförsörjningen i Södra Sverige tydligt är sammankopplad med energiförsörjningen i Europa som nu drabbas när Nord Stream 1 stängs ner.