Prenumerera
Prenumerera
Av Frankie Fouganthin - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107318520

Kakabaveh lägger ner sin röst och räddar Johansson

Regeringens samtal med den politiska vilden Amineh Kakabaveh kan ha börjat landa i någon form av samförstånd. För i morse meddelande den Amineh att hon lägger ner sin röst vid tisdagen misstroendeomröstning mot Morgan Johansson. Därmed kommer inte detta SD-initiativ kunna samtal 175 röster, vilket krävs för en majoritet i riksdagen.

– Jag har funderat jättemycket efter olika möten med Socialdemokraterna, olika omgångar i natt och nu på morgonen. Jag har kommit fram till att jag ska lägga ned min röst, säger Kakabaveh till SVT nu på Morgonen.

Hon förväntar sig att avtalet mellan henne och socialdemokratin hålls, vilket innebär att S fortsättningsvis har en PPK-vänlig hållning och inte öppnar upp för vapenförsäljning till Turkiet. En sådan hållning skulle göra det svårt Erdogan att vilja släppa in Sverige i Nato.
Kakahaveh menar dock att socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin lovade henne att deras avtal står fast, trots Nato-ansökningen.

Tobias Baudin har under förmiddagen meddelat TT att PPK-avtalet med Kakabaveh står fast.