
Finlands president är tveksam till Nato-medlemskap
Den senaste tiden har allt fler medier rapporterat om att den finska opinionen blir allt mer Nato-positiv.
I en intervju i Financial Times förklarar dock Finlands president att ett finländskt Nato-medlemskap skulle innebära ”en stor risk att situationen i Europa eskalerar”.
– Natomedlemskap kan få det att verka som att vi inte längre har någonting att oroa oss för. Men alla alternativ medför risker som vi måste erkänna för tillfället är en stor risk att situationen i Europa eskalerar, säger president Niinistö till Financial Times.
I veckan som var gjorde Sveriges statsminister Magdalena Andersson en liknande bedömning. Magdalena Andersson och Sauli Niinistö tror både snarare på ett utvidgat försvarssamarbete i norden och en fördjupad dialog med USA kring militär samverkan.
Regeringen har ingen vilja att ansöka om Nato-medlemskap i dagsläget.
Moderaternas partiledare, Ulf Kristersson verkar dock vilja göra Nato-frågan till en val fråga. Han lovar att Sverige kommer ansöka om Nato-medlemskap om han blir statsminister efter höstens val.