
Amela Kalacs kropp har hittats i å nära Grästorp
Svenska Morgobladet skrev om 24 åriga Amela Kalac som försvann efter att ha mött upp en lokal krogägare i Grästorp för snart 3 veckor sedan. Polisen bekräftar nu att de hittat en oidentifierad kvinnokropp som de bedömer är Amela Kalacs.
Kroppen hittades i en å under gårdagen av frivilliga dykare.
– Vi kan genom signalementsuppgifter och hur den försvunna kvinnan var klädd, med stor sannolikhet säga att det är hon som är anträffad, säger polisens presstalesperson Anna Göransson till Expressen.
Floden Nossan flyter igenom friluftsområdet Forshall där den misstänkte mannen menar att han senast såg Amela. Även andra vittnen ska ha sett henne i område runt tiden av hennes försvinnande. De redan häktade mannen påstår att Amela på eget bevåg lämnade de bil som de båda färdades i vid detta område.
Enligt vissa källor hade den lokal krögaren en skuld till Amela Kalac. Han är inte straffad sedan tidigare.
Brottsrubriceringen som tidigare varit människorov har nu uppgraderas till mord.