
Sentio: Miljöpartiet är återigen under spärren – Socialdemokraterna ökar
I decembers Seniomätning hamnade Miljöpartiet precis ovanför riksdagsspärren. Men i den nyligen publicerade mätningen ifrån samma opinionsinstitut har partiet sjunkit från 4,3 till 3,6.
Förändringarna är sedan förra månaden i största allmänhet väldigt små i denna januariundersköning. Det finns dock ett parti som visar en uppgång på 1,2 procent och det är Socialdemokraterna. Denna uppgång förstärker en tydlig trend sedan i höstas. Månaden innan Magdalena Andersson valdes till partiledare fick partiet en bottennotering på 21,1 procent i en Sentiomätning.
Sedan hon tillträdde som S-ledare den 4 november har trenden varit tydligt uppåtgående och denna mätning är således inget undantag.
Liberalerna får 2,9 procent i januaris sentio-undersökning medan den rödgröna sidan hade haft en ledning med över 4 procent om denna mätning varit valresultat.
Undersökningen presenterades i Nyheter Idag.