Prenumerera
Prenumerera

Talibanerana vill ha fler unga män i Afghanistan – Sverige kan förhandla om återvandring!

Talibanerna genomförde en presskonferens under gårdagen. BBC sände och då uppgav Afghanistans nya styre att de har fredliga intentioner och vill samverka med det internationella samfundet.

Därpå markerade deras presstalesman, Zabihullah Mujahid, att de inte vill att unga män flyr landet. Det är högst tänkbart att det nya styret behöver starka unga män för att bygga en stark inhemsk ekonomi.

Vi har haft en omfattande afghansk invandring till Sverige i alldeles för många år. Sedan USA ockuperade landet 2001 har konfliktnivån öka och folkströmmarna därifrån tilltagit. Asylkrisen 2014–2015 är i grunden bara del av en lång trend av ökad folkförflyttning som späds på när globalistiska krafter startar krig och ockuperar länder.

Denna invandring har resulterat i alltmer otrygghet och ökad våldsbrottslighet samt fler övergrepp mot svenskar. Den knivman som anföll i Vetlanda hade exempelvis afghanskt påbrå, för att inte nämna den 10 000-tals svenska flickor som fått höra nedlåtande uttagande av sexuell karaktär och blivit tafsade på av invandrargrabbar.

Nationalismens som koncept utgår ifrån att den starkaste, naturligaste och effektivaste samhörigheten mellan människor finns inom en nation som naturligt växt fram och att varje land har unika traditioner, lagar och institutioner, vilka är en produkt av det landets historia. Dess historiska förlopp ser olika ut på grund av länders varierande historia, geografi, osv, vilket gör att vi aldrig kan och ska blanda samman nationaliteter – utan att kräva total assimilering, någonting som enbart kan ske vid väldigt små mängder invandring.

Därmed faller hela idén med massinvandring av afghaner som har en helt annan kultur, som härrör ifrån en annan historisk process än den svenska traditionen.

Lika lite som afghaner passa inte i Sverige utan att det skapar konflikter kan amerikanska värderingar passa in hos dem. Därav lade regeringstrupperna ner sina vapen när amerikanarnas ockupation avslutades. Det fanns i grunden ingen vilja hos den afghanska etniciteten att upprätthålla traditioner och mentalitet ifrån en annan del av världen.

Under gårdagen skrev världsmedia om att Afghanistans avsatte president packat sin flykthelikopter med så pass mycket pengar att den knappt kunde lyfta. Denna incident skildrar vilket sorts degenerering och viljelöshet som växer fram i ett land där kulturbeblandning sker – en president som flyr så fort som utländsk ockupation avslutas – likt en landsförrädare ed svansen mellan benen.

Talibanerna öppnar upp till amnesti då de insett att USA:s förtryck och ockupation påtvingat afghaner en del ställningstaganden som deras egen kultur inte hade gett upphov till.  Denna amnesti behöver vi i Sverige använda för att återställa det kulturkaos som massinvandring av afghaner hit inneburit. Sverige behöver förhandla om återvandring så att Afghanistan får tillbaka sina unga män som arbetskraft medan Sverige blir fri ifrån den kulturkrock och det våld som deras närvaro här skapar.

Ordningen ska således återställas i Sverige och Afghanistan genom att människor återförs till där deras värderingar, attityd, etnicitet har historisk förankring.