Under natten sköts flera skott mot en villa i Nyatorp, Halmstad. Personer ska ha befunnit sig i huset vilket resulterat i att en utredning med rubricering mordförsök har öppnats. Vid tvåtiden larmades polisen enligt deras hemsida.
– Vi får in flera samtal från inringare som berättar att de hört skott avlossas, säger Christer Fuxborg, presstalesperson vid polisen region väst, till Hallandsposten.
Polisen hittade hylsor och andra spår på plats utanför den berörda villan. Vittnen har förhörts under natten utan att någon gripits. Något motiv för skjutningen har inte fastställts.
Även i Göteborg, Angered, förekom skottlossning under den gångna kvällen och natten. En person har åkt till sjukhuset men kunde snabbt ta sig därifrån.
– Det är med all sannolikhet en skjutning som skett, det har hittats saker på plats som tyder på det, säger Christer Fuxborg till Göteborgs-Posten.