
Krönikör Madeleine Lilja reflekterar: Åkesson får massiv kritik – igen – varför?
Ordvalet att SD: ”kräver stopp för all invandring som utgör en ”kulturell belastning”, må vara grovhugget, men frågan är om det är en osanning?
Varför är det alltid orden eller formuleringarna som ska stå i centrum. Kan vi inte enas om att en sådan faktiskt existerar? För min del ligger det ingen rasism i den tanken, tvärtom.
Sverige idag är ett splittrat land där alla blir svikna. Vi har en hederskultur som dessa som nu skriker om Åkessons formulering, inte vill erkänna. Och har de någon inom sitt eget parti som vill jobba med de frågorna, ja då blir de utsparkade.
Den här hederskultur drabbar såklart allra mest dem som lever i den men den drabbar även andra. Synen på kvinnor har förändrats i vårt land.
Okej, det är en grovhuggen formulering men hur vore det om de rödgröna någon gång kunde SE problemen i vårt land istället för att se SD som någon slags politisk sakfråga.