
Häktad somalisk rappare sprider en kriminalitetskultur via sitt kändisskap
Den somaliske rapparen Yasin, uppvuxen i Rinkeby, är häktad för stämpling till människorov. På sitt instagramkonto hävdar han däremot sin skuld och anklagar ”samhället” för sin olyckliga situation.
Expressen rapporterar att den 23 åriga Somaliern Yasin Mahamoud seda nyårsafton sitter häktad och är på sannolika skäl misstänkt för stämpling till människorov mot en annan känd artist. Densamme är tidigare dömd för grovt vapenbrott och har varit känd gängledare i Stockholm. Han har tidigare varit misstänkt för mord men ärendet avskrevs.
På söndagen gjorde han ett inlägg på instagram angående ett musiksläpp. Han har även via instagram markerat sin oskuld.
”Det är synd att häktespromenader har blivit en vana men det stoppar inte mig ifrån att ge mina lyssnare det dom förtjänar”, skriver han i inlägget.
Yasins kändisskap romantiserar den kriminella livsstilen när den kan kombineras med pengar och kändisskap. Denna typ av populärkultur skadar den stabila samhällsordningen i Sverige.