Prenumerera
Prenumerera

Ungern väljer det ryska coronavaccinet

Ungern känner mest förtroende för och vill investera i det ryska Coronavaccinet Sputnik V, enligt Ekot. EU är kritiska till detta beslut. Redan i augusti kunde Ryssland berätta att de hade världens först fungerade Coronavaccin.

Ungern bli således som land en pionjär inom unionen då EU fortfarande väntar på att godkänna sitt första vaccin. Ungern har redan börjat testa det ryska vaccinet och förhoppningen är att inom kort kunna distribuera det till populationen.

Enligt EU har inte läkemedels godkänts men via ett kryphål i EU:s bestämmelser kan länder i kris bruka andra vaccinen.

På en onlinepresentation via FN kunde flera länder ställa frågor och få detta vaccin presenterat för sig under gårdagen, skriver Russian News Angency.

Ungern kan givetvis köpa in fler vaccin ifrån andra tillverkare vid sidan av Sputnik V.